Új krátert talált az LRO a Holdon
2010.07.28. 21:58
Kissé furán hangzik ez elsőre, szóval pontosítsunk: az Apollo-15 felvételeihez képest újat, tehát valamikor az elmúlt 38 év találkozott egy apró égitest égi kísérőnkkel. Persze az eddig is nyilvánvaló volt, hogy ahogy a Földet úgy a Holdat is folytonosan bombázza a Naprendszerben keringő mindenféle törmelék. Erősebb meteorrajok idején például nem reménytelen videókamerát szegezni a Hold árnyékos felének, hátha sikerül megörökíteni egy-egy nagyobb meteoroid pusztulását. De újonnan képződött krátereket eddig nem nagyon sikerült megerősíteni, leszámítva az általunk odaküldött űrszondák végső nyughelyeit. Most viszont beazonosítottak egyet a Lunar Reconnaissance Orbiter nagyfelbontású felvételein.
Hihetetlenül nagy munka áll(hat) egy-egy ilyen felfedezés mögött: a proverbiális tű itt egy mindössze 10 méter(!) átmérőjű, szinte jelentéktelenül apró kráter a Hold 4π*17382 km2 méretű szénakazlában, bár az igen világos kidobódott törmeléksugarak segítenek kicsit. A modellek szerint nagyjából fél méteres kőtömb volt a kráter létrehozója. Ilyen, jelen idejű becsapódások nyomainak felkutatása igen fontos feladat, hiszen összehasonlítva korábbi térképekkel (Apollo-k a '70-es éveből, Clementine a '90-esből), következtethetünk időbeni gyakoriságukra és méretbeli eloszlásukra. Ezáltal jobb képet kaphatunk a Földre leselkelkedő veszélyekről is, hiszen ami igaz a Holdra, az igaz a Földre is: folytonosan bombáz minket a Naprendszerben keringő törmelék, és előbb-utóbb összeakadunk egy nagyobb fickóval.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Amanitin3 2010.07.30. 09:34:58
hát szerintem egy nagy felbontású szkenner meg egy ügyes képelemző szoftver áll mögötte
lucidus 2010.07.30. 17:02:57
Aztán kimértem, és egy kicsit mellette van.
Valószínűleg az látszik az új képen is 10 óra irányában kb. mégegy kráter sugárnyira. A vastagabbik törmeléksugár éppen átfut rajta.
Sigismundus · https://csakugyirkalok.blogspot.com/ 2010.08.01. 12:30:32
lacalaca · http://cydonia.blog.hu 2010.08.01. 16:31:36
16.92° N latitude, 40.50° E longitude
az LROC honlapja szerint, ez a felénk forduló félgömbnek tűnik.