Még hét év a Szaturnusznál
2010.02.08. 16:30
Többször letettük már a hajunk a Cassini felfedezéseitől az elmúlt hat évben, és most a NASA költségvetés további hét évig finanszírozná a missziót. Az eredeti négy éves programot egyszer már meghosszabbították két évvel, ez a 2010. szeptemberéig futó Equinox Mission, amikor is napéjegyenlőség idején vizsgálják a bolygót és holdjait. Bő hét év múlva kerül sor a napfordulóra (így a következő periódus a Solstice Mission nevet kapná), ami a Szaturnusz 27 fokos tengelyferdesége miatt jelentős változást okoz majd., ugyanúgy ahogy a Föld tengelyferdesége okozza az évszakos változásokat. Ennek már korábban, a napéjegyenlőség felé tartva is voltak jelei: például a gyűrűk árnyéka alatti kékes réteg eltűnt a folygóról, átadva helyét a megszokott sárgás ködnek.
Számtalan kérdés várat még megválaszolásra. A bolygó és egyenlítői síkjában keringő rengeteg holdjának északi pólusai most válnak csak láthatóvá. Csak pár kérdés:
- Mikor oszlik fel a Titán északi pólusán lévő légköri örvény és mikor alakul ki a déli póluson (már ha egyáltalán)?
- Kiszáradnak-e az északi metántavak és keletkeznek-e újak délen? Lesznek-e északon is metánviharok?
- Hogy változik majd a Szaturnusz légköre?
- Mi történik a magnetoszférában és a sarki fényekkel ahogy elérjük a napaktivitási maximumot 2012-re?
- Változik-e az Enceladus aktivitása és hogy hat ez az E-gyűrűre?
- Más holdakon is lehet(ett) aktivitás?
- Milyen hosszútávú változások lépnek fel... bárhol?
Megfigyelni tehát bőven van mit, a legkomolyabb hátráltató tényező, hogy eljuttassák a Cassinit az érdekes helyekre. Az elmúlt hat évben részben a holdak gravitációját kihasználva változtatgatta a pályáját az űrszonda, de a kívánt eredményekhez manőverezésre is szükség volt, ennek következtében a hajtóanyag 80%-nak már a nyakára hágtak. Emiatt sokkal finomabb megközelítést igényel a következő hét év, nem lehet csak úgy egyik holdtól a másikig nyargalni mint a Star Trekben. Jó sok munkával olyan útitervet dolgoztak ki, ami türelmesen, többszöri elhaladásokkal és minimális üzemanyag-fogyasztással változtatja a pályát. A lehetséges variációk száma igen nagy, és volt olyan elrepülés, amit ki lehetett keverni, mint egy újabb közeli elhaladás az Enceladus déli gejzírjeinél. Volt, amit meg sehogy sem, így a távoli, kétarcú Iapetust nem sikerült belepréselni, pedig ahhoz csak egyszer járt igazán közel a Cassini. A végső útvonal megközelítéseit az alábbi ábra foglalja össze:
A legjobb rész ezután jön. A hajtóanyag előbb-utóbb ki fog fogyni, és senki sem akarja, hogy az irányíthatatlan, potenciálisan földi szerves maradványokkal szennyezett űrszonda ott bóklásszon a holdak között, úgyis megtalálna egyet végül. 2016 végén az utolsó előtti Titan megközelítéssel bevinnék az űrszondát a vékony F-gyűrű és a fő gyűrűk közé, ahonnan 20 keringéssel később az utolsó randevú a Titánnal gyakorlatilag a felhők tetejére, a bolygó és a fő gyűrűk közti régióba helyezné a Cassini pályájának pericentrumát. Ez egész pontosan 3800 km-re lenne a felhőréteg tetejétől, másképp 0,06 bolygósugárra onnan. Innen félelmetes pontossággal lehetne feltérképezni a Szaturnusz belsejét, vagy épp meghatározhatnánk a gyűrűk tömegét. (Érdekes egybeesésként egészen hasonló, felhősúroló pályáról fogja vizsgálni ekkortájt a Juno a Jupitert is.) A végén aztán a Cassini fejest ugrik a Szaturnuszba, ahogy tette a Jupiternél a Galileo.
A végső pályák a Szaturnusz északi pólusa felől nézve
Már csak az amerikai kongresszuson kell átnyomni a NASA költségvetést, ami nem lesz egyszerű menet. Szintén nem könnyíti meg a helyzetet, hogy az angol Science and Technology Facilities Council nem támogatná tovább az ország kutatóinak részvételét egy sor űrkutatási projektben (mint a Cassini) annak ellenére hogy ezzel alig spórólna meg pár millió fontot évente, ellenben hihetetlen rövidlátóságról téve tanúbizonyságot. De ez már egy másik sztori.
------------
Forrás: Planetary Society Blog
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
dr. Pascal 2010.02.08. 17:24:25
Miért félnek annyira attól, hogy egy holdra essen le a Cassini? Van erre valami nemzetközi jogi paragrafus, vagy valami exobiológiai/fizikai törvény, vagy csak paranoia a "be-nem-avatkozás" szellemében?
lacalaca · http://cydonia.blog.hu 2010.02.08. 17:40:38
Tehát a para egy potenciálisan életre alkalmas hold beszennyezéséről szól földi létformákkal.
Gerusz · http://gerusz.blogspot.com 2010.02.08. 17:45:28
@dr. Pascal: leginkább azért, mert a Szaturnusz több holdján is remélnek életet, és bármennyire is próbálják sterilizálni a szondákat kilövés előtt, marad rajtuk némi baktérium/vírus. A földi eredetű mikrobák pedig gond nélkül kiirthatják az olyan életet, aminek az immunrendszere nem készült fel rá.
(Legalábbis én úgy tudom, ez az ok...)
dr. Pascal 2010.02.08. 21:23:01
twollah / bRoKEn hOPe, sUppLeX · http://freewaresoftwarenews.blogspot.com/ 2010.02.08. 23:20:58
kukikaa1986 2010.02.09. 04:06:32
huhujje 2010.02.09. 07:44:16
közlekedési bűnöző (törölt) 2010.02.09. 07:49:08
Fiatal vagy még :-)
Pár száz év alatt szerinted kialakul olyan légkör egy - akár Föld méretű és a Naptól ugyanolyan távolságban keringő , ugyanolyan forgási szögű - bolygón, ami alkalmas emberi életvitelre?
Arról nem beszélve, hogy ilyen kedvező körülményekkel rendelkező bolygó belátható távolságon belül csak egy van, amin élünk. Az összes többin a tudomány jelen állása szerint lehetetlen ember-szintű élet pár száz éven belül.
A Vénusz túl forró, a Mars meg túl hideg. A többi meg nagyon nem OK...
Ebzon 2010.02.09. 08:08:27
lacalaca · http://cydonia.blog.hu 2010.02.09. 12:28:13
Az ötleteid pedig pontosan azt az ignoráns szemléletmódot tükrözik, ami miatt ott tartunk ahol. Ott a Vénusz, ha például az üvegházhatással akarsz játszani, kicsit megszaladt a Földhöz képest, nézd meg ma mi van ott. Sem technikailag, sem etikailag nem hinném hogy elég fejlettek vagyunk bármiféle terraformáláshoz.
közlekedési bűnöző (törölt) 2010.02.09. 19:48:52
Etikailag tuti, hogy nem. :-(
molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2010.02.11. 22:11:37
lacalaca · http://cydonia.blog.hu 2010.02.11. 23:00:20
"The agency's fiscal year 2011 budget provides a $60 million per year extension for continued study of the ringed planet. " via jpl.nasa.gov/news/news.cfm?release=2010-039&icid=%27NewsFeaturesHome%27
molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2010.02.11. 23:45:41
lacalaca · http://cydonia.blog.hu 2010.02.12. 01:12:12
saturn.jpl.nasa.gov/spacecraft/team/
ott van benne Szegő Károly neve is a plazmaműszernél. Azt írják hogy 260 kutató működik közre 17 országból, hogy ennyit fizetnek-e vagy hogy történik a dolog, passzolom, de szerintem jóval többen vannak összesen akik Cassini adatokkal dolgoznak. Mindenesetre ha összeszámolod, hányan élnek összesen a Cassiniből jelenleg, jó sok embert kapsz.
Szintén nem tudom, hogy a DSN-t hogyan finanszírozzák, azaz az antennák használata az adatforgalomra benne van-e ebben a pénzben. Továbbá van anyagköltség, számítógépek, archívumok, stb, konferenciákra fordított pénzek, a mérnöki gárda fenntartása ha valami elszaródna az űrszondán.
Hadd tegyem hozzá, hogy elvileg ezekre az évekre már eleve szűkebb költségvetést terveztek (relatíve kevesebb adat, kevesebb kutató) mint az első években volt.