Orosz rakéták a láthatáron
2009.03.21. 02:04
A Szovjetunió széthullását az orosz rakétaipar erősen megsínylette: a pénztelenség miatt leállított programok (mint a Burán/Enyergija) mellett egy hosszabb távú gonddal is szembesülni kellett. Újraalakuló országok jelentek meg a színen, és vitték, amit értek. Bajkonur Kazahsztánba került, egy sor rakéta (Zenit, Ciklon, Dnyepr) pedig ukrán tulajdonná vált. Oroszország meg fizethetett mint a katonatiszt, ha használni akarta a technológiát, ami tegnap még a sajátja volt.
Kis-közepes, hazai gyártású rakéta nem volt kéznél elég, és a Proton meg a Szojuz sem volt már mai gyerek. Új rakétacsalád tervezése mellett döntöttek hát, még 1995-ben, ami az Angara nevet kapta. A munka lassan csordogált saját medrében, mígnem tavaly szeptemberben bejelentették, hogy sikeres teszten esett át az első fokozat RD-191 hajtóműve. Mivel rakétacsaládról van szó, célszerű volt olyan dizájnt kialakítani, hogy a kicsitől a legnagyobbig hasonló elemekből lehessen összeállítani az egyes konfigurációkat (lásd még: LEGO-elv). Az Angara esetében az első fokozatot egy vagy több URM (Universal Rocket Module) egység fogja alkotni, egy URM egy hajóművet és a szükséges üzemanyagot, elektronikát tartalmazza. A legkisebb rakétához értelemszerűen egyet, nagyobbakhoz többet fognak felhasználni. Ilyen LEGO-elvvel mindig elvetemült rakéta-monstrumok születnek a tervezőasztalon, hiszen csak egymás mellé kell tenni ötöt-tízet-sokat, és kész. Egyelőre hét URM-et tartalmaz a legerősebb rakéta első fokozata, de nyilván lesz nagyobb szörny is ha kell.
2009. januárjára elkészült az URM első tesztpéldánya, az Angara elkezdett rakéta-formát ölteni. Az első tesztrepüléseket 2011-re tervezik, először a kisebb, majd a nagyobb konstrukcióval is. Mozis analógiával élve, íme a teaser poszter az URM-el:
És van még egy hír. Az orosz űrhivatal ugyanis március 25-én fogja kihirdetni a nyertes holdrakéta-tervet. Ennek az eszköznek lesz a feladata orosz űrhajósokat juttatni a Holdra a 2020-as évekre. A Roszkozmosz beszámolója szerint minden jelentős orosz űripari szereplő beadott pályázatot. A hordozórakétának a hír szerint 20-30 tonnát kell tudnia alacsony Föld körüli (LEO) pályára juttani. Ez mondjuk azért érdekes, illetve fenntartással kezelendő, mert ennyit a nagyobbik Angara is tudni fog, a Proton meg már ma is képes lenne rá. Valószínűleg nem LEO-ra gondoltak, hanem a Holdhoz juttatott tömegre, mindenesetre pár nap, és kiderül.
Update: utánaolvastam a dolognak. 2008-ban csendben értesítették az orosz űripari szereplőket a pályázatról. Bár egy nyertes tervet fognak kiválasztani, úgy hírlik a részfeladatok azért lesznek osztva a többi szereplő között. A kiválasztás történik meg március 25-el, a bejelentésre tehát még várni kell. Valamint a legmeglepőbb: tényleg ilyen "kis" kapacitású rakétát terveznek, azaz több indításból, Föld körüli pályán fog összeállni a Holdhoz induló expedíció. A legnagyobbnak szánt Angara-7-re számolva négy start lenne szükséges. Ugyanakkor a jelek szerint a Holdhoz már az Angaránál is fejlettebb, de nem nagyobb rakétát szánnak. (Rossz hír az óriásrakéta-fanoknak, továbbra sem lesz utóda az N-1-nek és az Enyegijának.) A további fejleményekről be fogunk számolni.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Amanitin2 (törölt) 2009.03.21. 10:09:17
kamov 2009.03.21. 12:19:37
Az ESA-n belül amikor elkezdtek ezen agyalni, az jött ki hogy mindenképp kellene egy 50t LEO képességűre hízlalt Ariane változat.
lacalaca · http://cydonia.blog.hu 2009.03.21. 20:50:45
kulcsarb 2009.03.25. 17:12:06
Ki nyert?