Nagyméretű orosz napkutató műhold indult
2009.01.31. 19:11
2009. január 30-án három éves küldetésre indult a Koronasz-Foton napkutató műhold Pleszetszkből, egy ukrán Ciklon-3 rakétával. A balszerencsés Marsz-96 óta, ami inkább még a szovjet űrkutatás késői gyermeke volt, Oroszországban tudományos célokra csak kis költségvetésű és -méretű műholdak készültek, a Koronasz-Foton az első jelentős méretű ilyen eszköz majd' két tonnás súlyával. Az új műhold két kisebb elődjét, a Koronasz-I-et és Koronasz-F-et követi, melyek szintén a Napot tanulmányozták. Három fő kutatási területet tűztek ki célul számára:
- A Nap fizikája. A napflerek tulajdonságait fogja vizsgálni, a folyamatban gyorsított részecskék arányát, a különböző sugárzások keletkezési magasságát a fotoszféra felett, illetve a flerekben keletkező könnyű elemek (D, Li, He, Be) mennyiségét.
- Nap-Föld kapcsolat fizikája. A Földet elérő, flerekből eredő részecskék mennyiségét és arányát, illetve a felsőlégkör tulajdonságait fogja vizsgálni.
- Asztrofizikai kutatások. Gammafelvillanások, illetve közeli, fényes röntgen- és gammaforrások vizsgálata az ekliptika közelében.
Mindehhez számos műszer áll rendelkezésre:
- TESIS röntgen és extrém UV naptávcső és képalkotó spektrométer
- BRM nagysebességű röntgendetektor
- PHOKA nagysebességű UV detektor
- NATALYA-2M nagyenergiájú spektrométer (gamma-, röntgen- és neutronsugárzás)
- PENGUIN-M kemény röntgen spektro- és polariméter
- KONUS-RF röntgen és gamma spektrométer
- ELECTRON-M-PESCA töltöttrészecske-detektor
- STEP-F elektron-proton detektor
- SM-8M magnetométer
Ezek mellett az indiai űrügynökség RT-2 röntgentávcsöve is megtalálható az Koronaszon.
Az összehajtogatott műholdat ráillesztik a Ciklon rakétára (több kép itt)
Egyébként ez volt a Ciklon-3 rakéta utolsó útja. A Szovjetunió felbomlása után a Ciklonok Ukrajna tulajdonába kerültek (a Dnyepr és Zenyit rakétákkal együtt). Az ukránok ugyan fejlesztgetik a Ciklon-4-et több-kevesebb lendülettel, de az oroszok a jövőben a saját gyártású Angarát szeretnék majd csatarendbe állítani, lehetőleg egy-két éven belül.
Az oroszok számára a Naprendszer kutatásában a következő lépés a Fobosz-Grunt misszió lehet, ami a jelenlegi állás szerint októberben startolhat el, és a Marsz-96 óta az első bolygóközi űrszondája lesz Oroszországnak.
(PS: remélem jól sikerült átírni a cirill neveket. Mindenesetre a Ciklon (Циклон) az angol irodalomban Tsyklon, Tsiklon és Cyclone néven is előfordul, a Koronasz (CORONAS) szót pedig láttam angol rövidítésként, korrektül megadott feloldással... LOL. )
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
kulcsarb 2009.02.02. 13:12:41
jóvan, tudom, hogy igazából deutérium, csak kicsit hülyén néz ki ez a D jelölés a Li, He, Be mellett, a H kicsi 2-essel szerentcsésebb lenne