Nap képe: az Elektro-L felvételei a Földről és Holdról
2011.03.29. 16:27
Az első, kétségkívül gyönyörű felvétel után újabbak is felbukkantak a jelek szerint jól teljesító orosz meteorológiai műholdtól. Hogy miért is fontos az Elektro-L a többtucatnyi más időjárás-figyelő madár között, már többször kiveséztük, most nézzük a fotókat.
Credit: NPO Lavocskin
A Föld mellé beúszott a Hold is, meglehetősen kicsiben a perspektíva miatt: a Föld felszíne a geostacionárius pályán keringő űrszondától 36 ezer km-re van, a Hold viszont ennél kb. tizenkétszer messzebb ebben a konfigurációban, emiatt meglehetősen halovány is. Alant nagyban a Holdat tartalmazó részlet:
A tovább után pedig egy 24 órát lefedő animáció is található. Miután a műhold geostacionárius pályán található, 24 óra alatt kerüli meg Földet. Miután a Föld is ennyi idő alatt fordul körbe, a műhold mindig ugyanazon hosszúság felett tartózkodik, ahogy ez a felvételen is látható, csak persze a nappalok-éjszakák váltakoznak odalent.
Hogy a színek miért váltanak helyenként, nem tudom. Viszont tessék megfigyelni a szubszoláris pont vándorlását, vagyis a fényes foltot, ami éppen pont szemben van a Nappal. Az az a hely, ahol ha felnéznénk, a zenitben látszódna a Nap (délben). Az eredeti animációt nagyban megtaláljátok ezen az oldalon, ide nem lehet 2MB-nál nagyobbat feltölteni.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.