Siralomház - a magyar űripar helyzete
2010.10.05. 11:56
Hogyan pusztítja el módszeresen a magyar űripari szektort az NKTH és az állami töketlenkedés - Frey Sándor írása az Űrvilágon, mindenki olvassa el.
"Egy levél. Szeptember közepén kelt, s benne az NKTH elnökhelyettese röviden értesíti a 2009-es pályázatok „nyerteseit”, hogy mégsem nyertesek. A támogatottak listája, a számukra kiküldött év eleji értesítések, az elkészített szerződések „tervezete” mind-mint egy rejtélyes „adminisztrációs hiba” következménye, s így utólag tárgytalannak tekintendő. „A hibával okozott esetleges kellemetlenségekért elnézést kérünk” – zárul a levél. Vajon létezik-e akkora cinizmus, hogy komolyan gondolja valaki: ennyivel el lehet intézni az ügyet? (Létezik.)"
"...június 29-én 15 órától nem fogadnak semmiféle új kutatás-fejlesztési pályázatot, a korábban beadottakat nem bírálják el, az Innovációs Alapból pedig leállították a szerződés szerinti összegek átutalását is. Mindez az állapot egyébként a mai napig fennáll, felszámolása láthatóan nem sürgős."
"Ami még további aggodalomra ad okot, az a magyarországi űrszektor teljes tönkretételének veszélye. Természetesen a 2010 elején beadott új pályázatokat sem bírálták még el hivatalosan. Évek óta megrekedt Magyarország csatlakozási folyamata az Európai Űrügynökséghez. Eközben Románia tagnak készül (jövő év középére ez már múlt idő lesz), Csehország 2008-ban már be is lépett. A Prágában most befejeződött nemzetközi világűrkongresszus is mutatta, hogy a csehek mennyire komolyan gondolják: az űrtevékenység húzóágazat! [...] Ezzel szemben Magyarországot a kormányzat részéről senki nem képviselte a prágai kongresszuson."
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Amanitin3 2010.10.05. 14:11:42
lacalaca · http://cydonia.blog.hu 2010.10.05. 14:20:24
"Az űrtevékenység – a hazai is – leginkább alkalmazott kutatás-fejlesztés: számos hasznot hajt a gazdaságnak, a mindennapi embereknek, támogatja a kormányzati munkát. Csak néhány kiragadott példa: az ország pontos földmérési alaphálózatainak fenntartása, térképezés, navigáció, flottakövetés, precíziós mezőgazdaság, tektonikai kockázatbecslés (műholdas helymeghatározással); a területalapú mezőgazdasági támogatások ellenőrzése, termésbecslés, a parlagfű-veszélyeztetettségnek, egyes kártevők elterjedésének, az árvízi és belvízi elöntéseknek, az aszályos területeknek a felmérése (távérzékeléssel); időjárás-előrejelzés (meteorológiai műholdas adatok alapján); új anyagtechnológiai és orvosi eljárások fejlesztése (a súlytalanságban végzett kísérletekkel)."
Dömper Ármánd 2010.10.05. 20:41:19
Koopac 2010.10.06. 00:27:06
Jól emlékszem, hogy 2002-ben az odaítélt Széchenyi-ösztöndíjakkal is történt hasonló? És akkor mindkét civakodó fél csodálkozik, hogy a szellemi tőke elhagyja az országot. Hát építsenek ki egy stabil környezetet a kutatóknak, és szépen vissza fognak szivárogni. Ezzel stimulálva a technikai fejlődést, amivel meg nem utolsó sorban munkahelyeket is teremtenek (spin-off vállalkozások, stb).
2010.10.06. 02:21:57
most, hogy az L. Mart leallitotta a shuttle external tank gyartasat, 1200 embert kuldtek el egyetlen nap alatt, es pesszimista joslatok szerint akar 20000 munkahely is veszelyben lehet.
nem vagyok a regi komcsi modszer hive, hogy mindenkinek adjunk munkat, megha egesz nap csak az asonyelet tamasztja akkor is, de az uriparbol eddig csak hasznos technologiakat lattam a hetkoznapi eletbe atkerulni, tehat volna ertelme finanszirozni.
az meg netto geciseg, hogy a mar jogszeruen odaitelt penzt nem adjak oda, remelem az erintett cegek csoportban vonulnak a megfelelo legfelsobb birosaghoz perelni.
Dömper Ármánd 2010.10.07. 22:36:22
lokkoLori 2010.10.08. 09:28:36
Amanitin3 2010.11.07. 23:43:25
Én csak arra az apróságra akartam rávilágítani, hogy ha az aerospace-ben az aero szerepvállalás x pénzbe kerül, akkor a space 10x-be. És Magyarországon a repülőiparból sem sokat lehet látni a ferihegyi Lufthansa Technik hangárt leszámítva.
Sajnos nem tudom, ki ez a Frey Sanyi, de amiket ír, azok két dologról szólnak, az egyik a gps, a másik a 'fényképezzük a Földet mindenféle hullámhosszon' témakör. Ezek már régóta létező dolgok, sőt kereskedelmi szinten hozzáférhetők.
Pontosan mit akarunk ettől? Be akarunk szállni ebbe a piacba saját fejlesztésű holdakkal? Az érdekes lesz.
A súlytalanságban végzett kísérletekről annyit, hogy tudtommal az ISS-ről semmi gyakorlatban használható eredmény nem jött eddig. Azt viszont régóta lehet hallani, hogy a potenciál az mekkoranagy.