2011 végére csúszik a kínai űrállomás startja
2010.03.05. 20:35
Kína ambíciózus, bár ismert sémákra építkező emberes űrprogramjának következő nagy dobása lesz a Tiangong (Mennyei Palota) űrállomás. Nem kell túl nagy dolgokra gondolni, egyetlen modulról van szó, ami alig nagyobb a Sencsou (vagy Szencsou) űrhajónál, egy kis labor lesz, ahol néhány hetet tölthetnek el az űrhajósok, azaz egy XXI. századi (bébi-)Szaljut koncepciója.
Eredetileg a startot 2010 végére tervezték, amit 2011 elején követett volna a Sencsou-8 emberek nélkül, végrehajtva az első kínai dokkolást az űrben. Technikai okok miatt azonban a Tiangong indítása nagyjából egy évet csúszni fog, így a vele végrehajtandó programok is. Feltehetően 2012-ben fog sor kerülni az két emberes útra, a Sencsou-9 (első emberes dokkolás) és -10-re, három-három űrhajóssal. Ezek egyelőre rövid időtartamúak, maximum két hetesek lesznek, köztük hosszabb automata üzemű periódusokkal. Várhatóan űrsétára sem fog sor kerülni, mivel az állomásnak nincs saját zsilipje, illetve EVA-szkafandereknek sincs benne igazán hely. Így az egyetlen módja ennek az lenne, ha a Sencsou-t leválasztanák és onnan lépnének ki az űrbe.
A 8,5 tonnás Tiangong-1 valójában egy lekicsinyített tesztpéldánya lesz a későbbi űrállomásoknak, amik már 20 tonna összsúlyúak lesznek és két dokkoló interfésszel is rendelkezni fognak. Ezekhez már egy embereket szállító Szencsou mellett egy második modult (teher-Sencsou vagy egy ilyen kisebb modul, mint a Tiangong-1) is hozzá lehet majd kapcsolni, mint anno a Szaljut-7-Szojuz-TKSz együtteseknél. Szükség is lesz rá, mert egyelőre három űrhajós mellé csak 300 kg ellátmány fér a Sencsou-ba, ami nem sok.
A két nagy Tiangong 2015 körüli startjai után a húszas évekre építené fel Kína saját moduláris űrállomását. Annak idején, mikor először küldött embereket az űrbe, Kína hivatalosan felvette a kapcsolatot a NASA-val, hogy beszálljon az ISS-be, mint nemzetközi projektbe, de az amerikaiak elutasították a javaslatot - nem túl meglepő módon. Most majd főhet a fejük a saját utat választó új űrnemzet miatt, főleg annak katonai ambíciói okán. (Némi hazafias busongásért a "szabad világot vezető nemzetről" tessék ide kattintani, tanulságos.)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
2010.03.05. 23:52:22
ColT · http://kilatas.great-site.net 2010.03.05. 23:58:41
Cifu78 2010.03.06. 03:41:26
Egyáltalán nem kapkodnak, kerülik a felesleges kockázatokat, lásd első űrhajóban csupán egyetlen tajkonauta, holott volt mellette két üres ülés is...
konyvelomo 2010.03.06. 09:00:50
Eddig minden szuperhatalom presztízskérdést csinált az űr belakásából... és a gatyájuk is ráment. Most Kínán a sor, bár ott a pártvezetés nem csinál ügyet a költségekből: szinte korlátlan forrásokkal rendelkeznek erre (sok alap emberi szükségletre viszont semmivel).
Úgyhogy szépen komótosan, senki által nem sürgetve lassan legyűrik az akadályokat...