Nap képe, először: Curiosity a Marson
2012.08.06. 16:08
Update: megvan az ejtőernyős kép is, illetve a másik irányú HazCam, a rover árnyékával és a Mt. Sharppal a fotón! Előbbi külön posztban, utóbbi meg itt, mert szép, eredetiben és deprojektálva:
A Mount Sharp a kráter közepén emelkedő hegy, ezt fogja majd a rover felderíteni.
Credits: James Canvin
Megtörtént tehát, a hatalmas rover épségben landolt a vörös bolygó felszínén. A leszállás után követlenül már láthattunk is két, eredeti méretben 64x64 pixeles képet, aztán jó két órával később a Mars Odyssey ismét áthaladt a Gale-kráter felett. Ezúttal a rengeteg telemetriai adat mellett egy rendes, 512x512-es HazCam képet is letöltöttek amit már a porvédő sapka nélkül készített a rover, és aminek azon nyomban neki is estek az űrbuzi képbuherátorok. A fotón a Nap is szerepel, ezért a horizont kissé be van égve:
De sok mindent lehet kezdeni az eredeti, nyers képpel. Például kihalászni a távoli dimbeket-dombokat a Nap fényéből (James Canvin Martian Vistas blogjáról - sok-sok Opportunity kép is van ott!):
Illetve a halszem perspektívát torzítgatni az emberi érzékeléshez közelebb állóvá. Íme két különböző megoldás:
Credits: James Sorenson
Credits: James Canvin
És hogy miért nap képe, először? Mivel este hatkor (ha jól számolom), jön a Mars Reconnaissance Orbiter felvétele az ejtőernyőn ereszkedő roverről. Amiről egyelőre ennyit tudni:
Nailed it. My goodness,
— Christian Schaller (@HiCommander) August 6, 2012@marscuriosity you look pretty.
Vagyis telibe kapták, és jól is néz ki!
Update: már meg is van!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
chipanddale74 · http://www.autosvilag.com 2012.08.06. 18:44:41
Smiló · http://hetibeton.blog.hu/ 2012.08.06. 20:56:21
lacalaca · http://cydonia.blog.hu 2012.08.06. 21:31:06
Közvetlen MSL-Föld kommunikáció majd 0,5-32 kB/s között mozoghat, szóval lassabb a betárcszós modemnél, de ez bolygóközi kommunikációban nem szokatlan. Curiosity-MRO és MRO-Föld viszonylatban pár Mb/s is lehet. Azt írják:
"Mission plans call for
the return of 250 megabits of Curiosity data per Martian
day over these relay links." (Mármint az MRO-n és Odyssey-n át.)
Egy-egy nagyfelbontású panoráma nyilván napokba fog kerülni, de 2-3 napon belül állni fog a kamera-árboc és a navigációs kamera csinál egy közepes felbontásút hamar (még a héten).