Papír-Curiosity és papír-Lunohod, ha találkoznak
2012.08.01. 16:01
Néhány éve én magam is próbálkoztam papírmodellezéssel, mert hát egy rakétát megépíteni nem tűnik túl bonyolultnak, egy henger, egy kúp, meg pár bigyót még ráragaszt az ember, és kész is. Napokkal (hetekkel?) később, egy félkész, itt-ott nem valami esztétikus Szojuz felett görnyedve aztán rájöttem, hogy nem akármilyen kihívás lehet egy ilyen modell elkészítése. Szerencsére vannak, akik nálam sokkal profibb módon űzik ezt, közülük is kiemelném Mertusz Zoltánt. Merzo az MSL landolásának apropójára a rover papír mását építi, és nem ám sablon alapján, hanem fotókról, saját maga megtervezve az egyes elemeket. Bár még nincs teljesen kész, küldött egy fotót, melyen a méretben a versenyt felvevő, szovjet Lunohod-1-el lehet összehasonlítani:
A Lunohod-1 a leszállóegységén, a Luna-17-en áll.
Merzo anno a Szojuz rakéták leghíresebb indítóállása, a Gagarinszkij Sztart, illetve a TKSz űrhajó kapcsán kért tőlem segítséget. Túl sokat nem tudtam nyújtani, de szerencsére ettől még ő - szintén fotók és pár rajz alapján - megépítette az egész indítóállás makettjét, ami most a szoba dísze:
Az elképesztő munkát részletesen dokumentálta is, fotók és fórumposztok formájában, úgyhogy akit érdekel, hogyan készül az ilyesmi: indítóállás fórum és fotók, Lunohod fotók, Curiosity fórum és fotók. A legújabb projekt pedig a rovert a felszínre engedő skycrane modellje.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.