Újévi napfogyatkozás
2011.01.02. 09:23
Boldog, űrhajókban és csillagos éjszakákban gazdag új évet kívánunk minden kedves olvasónknak!
A szilveszteri tüzijátékok után a természet is tartogat nekünk egy látványosságot, 70%-os részleges napfogyatkozás lesz látható január 4-én reggel. Érdemes előző nap fél tíz körül megfigyelni, hogy milyen irányban látszik a nap hogy másnap már céltudatosan keressük - városlakóknak fontos, szerencsés esetben pont valamelyik utcán végigtekintve, vagy a Duna mentén megláthatjuk - ugyanis ilyenkor a Nap kb 20 fok magasan delel, tehát az épületek túlnyomó többsége kitakarja.
Az adatok helyi időben:
2011 január 4-én
A fogyatkozás kezdete: 8:05
A fogyatkozás közepe (legnagyobb fedés): 9:28 (délkeleti irányban)
A fogyatkozás vége: 10:58
Sajnos napfogyi-néző szemüveget manapság elég nehéz beszerezni (a távcsőboltokban nem találtam), nem tudom, hogy a '99-esek jók-e még (tessék megnézni, hogy nem lukadt-e ki, nem rohadt-e szét stb, amúgy sem kell vele pár másodpercnél tovább nézni a napot). Szokásos figyelmeztetés: távcsövön keresztül és szűrő nélkül ne nézzünk a napba! Ha szűrőt használunk, azt a távcső elejére (az objektív elé) kell tenni (mert ha a szemlencsére tesszük, akkor a hőhatástól gyorsan tönkremehet a szűrő, erről vannak rémmesék az amatőrcsillagász társadalomban). Szűrőfóliát szerencsére lehet kapni a távcsőboltokban. Fólia hiányában érdemes lehet egy papírra kivetíteni a Nap képét, így ráadásul többen nézhetik egyszerre.
A fogyatkozást a Polaris csillagvizsgálóból is meg lehet tekinteni (szakértő magyarázattal kísérve).
Forrás:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.